feb 03 2024

Så ruller bolden igen i KK07  

Kategori: Senior kvinder / Serie 3 / Serie 4 / Serie 5, redigeret: 03/02-24

Lørdag eftermiddag var der standerhejsning og sæsonopstart for seniorerne i KK07.
Efter en kort velkomst fra formand, Cecilie Reichenbach, var der en let omgang træning for de godt 40 omklædte, under ledelse af klubbens to herre-seniortrænere, Kennet Siig og Klaus Nørskov.Efter en times træning og et efterfølgende bad var der traditionen tro varm suppe suppe til alle fremmødte; spillere, ledere og de mange øvrige interesserede, der var mødt frem.Efter suppen fortalte Kennet og Klaus lidt om deres tanker og planer for henholdsvis serie 3 og serie 4. De glædede sig over det fine fremmøde, og bl.a. fortælle at en stor del af forårets hjemmekampe vil foregå som et dobbelt-program lørdag eftermiddage med serie 3 kick-off kl. 13.00 og serie 4 kl. 15.00. Programmet for serie 5, der har Palle Impgaard som træner, foreligger endnu. Den egentlige træning begynder alleredei næste uge med mandag og onsdag som faste træningsdage fra. 19.00-20.30.


Ny træner for damerne er Kenneth Storgaard, der efter en kort præsentation bl.a. kunne fortælle, at det endnu ikke er afgjort om klubbens damer skal spille 11-mands eller forsætte som 7/11 og at han i øvrigt glæder til at møde hele holdet.